Thursday 13th of December 2018

Római katolikus PDF Nyomtatás E-mail

 

Borszentelés Dr. Horváth István Pellérd község plébánosa, 1949-ben született a Tolnai megyei Kalaznón, az általános iskolát Hőgyészen, gimnáziumi tanulmányait a győri Bencés Gimnáziumban végezte. Teológiai tanulmányokat folytatott a budapesti Hittudományi Akadémián, 1974-ben pappá szentelték. 1982-ben teológiai doktorátust, majd 1987-ben, Rómában PhD fokozatot szerzett. 1992-től Pellérd község plébánosa.
A mai értelemben vett plébánia 1706-ban létesült Pellérden. Az első anyakönyvi bejegyzés 1721-ből való. A II. világháború idejéből nincsen túl sok feljegyzés. Vázlatosan vetette az akkori plébános papírra a félelmeket, a megpróbáltatásokat. Érdekesség, hogy a plébános a plébániaházba behatoló oroszokról azt jegyezte fel: „még a pap borát is megitták a gazok”. 1956-ról viszont nem esik szó. A pellérdi Egyházközség arculatát meghatározó plébánosokról kell szót ejteni. Dr. Horváth Lajos és Balgha Pál. Ők voltak azok, akik a legtöbbet tették úgy a községért, mint a plébániáért. Dr. Horváth Lajos volt, akinek a kezdeményezésére felépült a Katolikus Kör, a mai Művelődési Ház. Balgha Pál 1972-ben lett az Egyházközség plébánosa. Az ő nevéhez kötendő a templom külső és belső felújítása.

Egyházközségünk szellemiségére jellemző az ökumené tisztelete, jó szívvel adtunk helyet a református testvérek istentiszteletének, az 1994 és 2005 közötti időszakban, míg templomuk el nem készült.

 

Címlap Vallás Római katolikus

Elérhetőségek

Cím: 7831 Pellérd, Fő tér 4.
Telefon: (72) 587-910
Fax: (72) 587-922
E-mail: info@pellerd.hu

KapcsolatImpresszumFelhasználási feltételekVendégkönyvTestvértelepüléseinkPartnereinkOldaltérkép